domu
stanice

     Od poloviny 19.století byli na Britských ostrovech chováni malí hladcí i drsní lovečtí psi, používaní především k oblíbeným honům na lišku. Tito psi doplňovali smečky honičů a nastupovali ve chvíli, kdy se liška ukryla do nory. Z toho je odvozeno i jméno těchto psů, pocházející z anglického fox - liška a latinského terra - země.Většinou byli upřednostňováni psi bíle zbarvení, aby nedošlo k záměně s liškou.

     V roce 1862 byli foxteriéři poprvé vystavováni na výstavě v Irlingtonu - jednalo se o hladkosrstou variantu. Na počátku 70. let 19. století se začali vystavovat i foxteriéři drsnosrstí. Největší rozmach zažilo plemeno v období mezi světovými válkami.V této době zažívá foxteriér nebývalou popularitu i v bývalém Československu. V roce 1928 byl založen klub chovatelů foxteriérů.

     V posledních letech se začíná foxteriér znovu rozšiřovat, a to zejména foxteriér hladkosrstý. Kvalita chovu díky přístupu chovatelů a otevřením hranic po roce1989 výrazně stoupá. V chovech se uplatňují importovaní jedinci z foxteriérsky vyspělých zemí, chovatelé kryjí feny v zahraničí, předním chovatelům jsou zapůjčováni psi z významných chovatelských stanic. Také účast na velkých mezinárodních výstavách přináší další nové zkušenosti a kontakty.

 

[čerpáno z: www.foxterrier.cz]

historie
standard
charakteristika
zarizeni
rady
kontakt
fotogalerie